Bun venit in Comuna Cârţa, judetul Sibiu!

SĂRBĂTOARE LA CÎRŢA

30 mai 2017

Cu ocazia împlinirii a 175 de ani de la începuturile bisericii cu hramul Sfânta Cuvioasa Paraschiva din comuna noastră a avut loc ceremonia de binecuvântare şi sfinţire a lucrărilor de renovare a acesteia, de către Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Laurenţiu Streza însoţit de un sobor de preoţi. Cu această ocazie, părintele paroh Cezar Bulgariu a fost hirotesit iconom. Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit a fost întâmpinat cu multă căldură de întreaga comunitate, alături de Primarul Cristin Magheru, consilieri, întreprinzători, dascăli. A fost o zi minunată, cu lumină, cu multă credinţă şi bucuria realizărilor acestei comunităţi harnice.

http://trinitastv.ro/stiri-video/resfintirea-bisericii-din-carta-judetul-sibiu-83394

Last modified: 30 mai 2017

Comments are closed.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close