Bun venit in Comuna Cârţa, judetul Sibiu!

SĂRBĂTOARE LA CÎRŢA

30 mai 2017

Cu ocazia împlinirii a 175 de ani de la începuturile bisericii cu hramul Sfânta Cuvioasa Paraschiva din comuna noastră a avut loc ceremonia de binecuvântare şi sfinţire a lucrărilor de renovare a acesteia, de către Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Laurenţiu Streza însoţit de un sobor de preoţi. Cu această ocazie, părintele paroh Cezar Bulgariu a fost hirotesit iconom. Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit a fost întâmpinat cu multă căldură de întreaga comunitate, alături de Primarul Cristin Magheru, consilieri, întreprinzători, dascăli. A fost o zi minunată, cu lumină, cu multă credinţă şi bucuria realizărilor acestei comunităţi harnice.

http://trinitastv.ro/stiri-video/resfintirea-bisericii-din-carta-judetul-sibiu-83394

Last modified: 30 mai 2017

Comments are closed.