Bun venit in Comuna Cârţa, judetul Sibiu!

Finalizare proiect Erasmus + la Şcoala Gimnazială Cîrţa

23 septembrie 2016

În 14 septembrie a avut loc la şcoala noastră diseminarea proiectului Erasmus+. Au participat alături de cadrele didactice şi reprezentanţii părinţilor, directori, consilieri pentru proiecte şi programe, responsabili CEAC, ai instituţiilor şcolare din Avrig, Arpaş, Porumbacu, Mîrşa, Racoviţa, Şelimbăr, Sebeş, Turnu Roşu.

Școala Gimnazială Cîrța  a obținut finanțare nerambursabilă pentru derularea proiectului „Profesori mai buni pentru un viitor mai bun!” în cadrul programului Erasmus+. Implementat în perioada 15.09.2014-14.09.2016, proiectul a asigurat fondurile nerambursabile necesare în vederea dezvoltării profesionale a 12 cadre didactic de diferite specialități: învățători, profesori de limba română, limba engleză, matematică, biologie. Cursurile de formare continuă au vizat dezvoltarea competențelor cadrelor didactice și au fost organizate în Marea Britanie, Cehia, Malta, Cipru, de diferiți furnizori de formare din spațiul european, cu experiență în domeniul formării profesionale.

 

Cele 12 cadre didactice au participat la următoarele 8 cursuri de formare: MATH-Factor: Teaching and learning mathematics through mathematics communication activities, Language, Fun & Games – Methodology for Primary Level, Spice Up Your Teaching IdeasMethodology in Practice Today, Professional Communication Skills, Empowerment in ICT Skills –Making Use of Technology Tools, Creative Methodology for Teachers, Creativity in teaching and training & how to use music, art, ICT and sport in education, Innovative approaches to teaching.

Participanții la cursurile de formare au aplicat la clasă experiența dobândită și au susținut activități în scopul de a o disemina eficient  în cadrul echipelor de lucru din interiorul scolii, dar și în afara acesteia, în seminarii, în cadrul activităților cercurilor pedagogice, în publicații de specialitate județene și naționale.

După prezentarea materialelor s-au purtat discuţii despre implementarea şi în şcolile partenere a acelor activităţi care s-au dovedit instructive, în dorinţa de a moderniza felul în care privim întreg sistemul educativ. Întâlnirea a avut succes. Aşteptăm astfel, în continuare, rezultate pozitive în educaţie.

Material realizat de directorul şcolii, profesor Iuliana Turi.

Last modified: 19 decembrie 2016

Comments are closed.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close