Bun venit in Comuna Cârţa, judetul Sibiu!

ELEVII ŞCOLII GIMNAZIALE CÎRŢA ŞI ALIMENTAŢIA SĂNĂTOASĂ

22 mai 2017

 

Înainte de a prezenta acţiunea la care a participat şcoala noastră, doresc să încep cu o întâmplare povestită de domnul profesor Virgil Bordean. În urmă cu 70 de ani elevii şcolii noastre au primit de la guvernul de atunci, fiecare câte un puiet de măr pentru a fi plantat în curţile familiei. Mama domnului Bordean, elevă pe atunci, l-a plantat….şi mărul există şi astăzi, iar spre bucuria tuturor anul acesta a înflorit din nou.

Consiliul Judeţean Sibiu, Direcţia Strategii Proiecte, a iniţiat un proiect „Programul de încurajare a consumului de fructe şi legume în şcoli„, proiect la care şcoala noastră este partener. Elevii din clasa pregătitoare şi clasele I – VIII au participat astfel până acum la trei acţiuni, finanţate de către Consiliul Judeţean Sibiu. Un concurs despre legume şi fructe  unde au fost câştigate premii în cărţi şi rechizite, o degustare de fructe: căpşuni, portocale, kiwi, ananas, iar cel mai interesant plantarea de seminţe, căpşuni, zmeură, mure, etc. Multe au fost plantate în jardiniere, fiecare clasă având un loc special din grădina şcolii. Au fost echipaţi cu lopeţi, hârleţe, greble, jardiniere, pământ negru. Entuziasmul a fost maxim, iar acum urmează să le purtăm de grijă să ne putem bucura de rod. Imaginile vor spune totul.

Last modified: 22 mai 2017

Comments are closed.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close